„Нови, Миливоју“ назив је свечаности која је синоћ одржана на Шкверу, пред клубом Југоле Гракалић у којем је стасао и у њему остао, најбољи црногорски једриличар, четвороструки олимпијац Миливој Дукић.
Он је на тек завршеним Олимпијским играма постигао до сада најбољи резултат позиционирајући се на 14. мјесто у свијету, што је историјски успјех црногорског једриличарства.
Херцег Нови је поносан на своје спортисте који су најбољи амбасадори свог града, али и врлина и вриједности које красе човјека, казао је предсједник Општине Херцег Нови, Стеван Катић и додао да Шквер у тој причи заузима посебно мјесто.
„Са Шквера је потекао, освајао свјетска мора, вјетрове на свим меридијанима и чак четири пута изборио учешће на Олимпијским играма, врједан и скроман момак, истрајан у остваривању својих циљева – Миливој Дукић. Пратили смо дешавања на регатном пољу, навијали и радовали се када су до нас стизали одлични резултати. Бити на само корак до златне групе, међу свјетским силама у једрењу, је изузетан успјех“, казао је предсједник Катић.
Како је истакао, захваљујући Мићу, Херцег Нови није само град на мору, него и град у којем се воли, цијени и развија једрење, као и у много већим, богатијим градовима свијета.
„Пред свима нама је задатак да будемо подршка, што чинимо када год имамо могућност, а пред свима вама да наставите да радите и вриједно тренирате. Имате одличан путоказ јер Миливој је сјајан примјер свима који овдје стасавају како се остварују спортски снови, како се истрајава! Хвала за успјехе, за понос, за представљање града на свјетском нивоу“, казао је предсједник Катић.
Можда су временски услови у Марсељу одузели Миливоју шансу да оствари још бољи пласман и Црној Гори донесе медаљу, али задовољство због постигнутог историјског резултата за црногорско једриличарство нико не може одузети, казао је министар спорта и младих, Драгослав Шћекић.
„Желим да се захвалим Миливоју и читавом тиму што су нас учинили поносним и што су показали свијету шта значи борити се срцем. Ваш резултат је путоказ генерацијама младих једриличара који тек долазе, а међу којима се већ сада издвајају имена Илије Марковића и Николе Голубовића који ће, сигуран сам, у наредним годинама, уз нашег Миливоја, подарити Црној Гори значајне резултате у овом спорту“, казао је министар Шћекић.
Захвалио је ватерполистима и селектору Владимиру Гојковићу, као и цијелом олимпијском тиму који су на прави начин представљали Црну Гору у Паризу и пожелио им успјех у даљим такмичењима и ОИ у Лос Анђелесу.
„Херцег Нови мора бити поносан што има овакве спортисте и људе који својим радом, трудом и професионалношћу и понашањем требају бити узор млађим генерацијама“, казао је министар Шћекић.
Честитку је упутио и предсједник ЦОК-а, Душан Симоновић који је, због здравствених разлога, био спријечн да присуствује свечаности.
„Овај за нас невјероватан резултат плод је изузетно доброг и преданог рада свих у Савезу, што се огледа у континуираном напретку на свим наступима, од Лондона до Париза. Резултати које смо постигли плод су темељитог, стручног и преданог рада, о чему свједоче и успјеси у млађим категоријама, што је залог за будућност и најава дугорочне перспективе и успјеха“, истакао је између осталог Симоновић.
Шквер је култно мјесто са којег су, у простору од 50 метара од базена до једриличара, изњедрена 42 олимпијца, казао је потпредсједник ЦОК-а, Боро Мрачевић.
„Међу њима су 37 ватерполиста, четири пливача и један једриличар. Мислим да нигдје на свијету нема мањег простора са више спортског духа и доприноса олимпизму. Цијела прича траје већ 72 године, од Хелсинкија 1952. године до овогодишњих ОИ у Паризу. Ту је море медаља, ових 42 спортиста имају преко 80 наступа на Олимпијским играма и Херцег Нови је сигурно најспортскији град на свијету“, казао је Мрачевић.
Са пијететом говорећи о Миливоју истакао је да је од малих ногу „Мићо био или на мору или у мору“ јер је уз једрење тренирао пливање и ватерполо.
„Он је посебна личност који је из скромних, можда и најскромнијих услова који постоје, изњедрио себе и довео у сам врх свјетског једриличарства. Једрење је скуп спорт, спорт богатих земаља, а он је са Шквера, са овог платоа дошао до врха свијета. Пратим га посбно на олимпијским играма и стално показује континуитет квалитета и успјеха што значи да има и физичку и менталну снагу. Миливоју, најсвјетлијој тачки олимпијског црногорског спорта ове године искрено честитам“, казао је Мрачевић и исказао увјерење да ће наш једриличар имати снаге да истраје и на ОИ у Лос Анђелесу направи корак више до елите гдје доказано припада.
Честитку је Дукићу упутио и пријатељ херцегновског једриличарства, Ричард Гадбојс истичући да је ово нови почетак за Миливоја, његову породицу и једрење у Боки.
Први Дукићев тренер, са којим је од шесте године учио о једрењу, је Мирко Вучковић, педагог који је извео бројне генерације клуба Југоле Гракалић. Како је казао, био је уз њега све вријеме, до 17. године и тренутка када је Мићо морао кренути даље.
Његов садашњи тренер, Илко Клакор истиче да му је била част, задовољство и дужност да овако дивног момка прати на Олимпијским играма.
„Знам да остаје жал за оним што смо сви очекивали, али ово је врхунски резултат за Црну Гору и једрење. Пренијећу вам само један веома важан податак, а то је да на примјер енглески савез, само у овој класи, за олимпијску медаљу улаже око 700 000 фунти. Зањући то, ово је један врхунски резултат и честитам Миливоју, а могу обећати да ћемо напорним радом наставити узлазном путањом и постићи још бољи резултат у Лос Анђелесу“, казао је Клакор.
Уз гласне овације и аплауз поздрављен је излазак олимпијца Миливоја Дукића који је истакао да је већа трема изаћи пред своје на Шкверу него се борити на ОИ.
„Велико ми је задовољство видјети овдје дјечицу која у овоме проналазе инспирацију, као и ја када сам био мали. Гледао сам истакнуте спортисте, дивио им се и сањао да ћу можда једног тренутка бити на овом мјесту и бити инспирација младима. Почаствован сам што сте дошли да испратите тренутак који је историјски за мене, црногорско једрење и спорт. Не волим да обећавам, себи сам пред почетак ових Олимпијских игара рекао да ће бити успјех ако будем међу 15 најбољих, да ће бити чудо ако будем међу десет и ако будем имао могућност да се борим за медаљу, али у Лос Анђелес се иде међу првих десет и борбу за медаљу!“, казао је Дукић.
Прову сада окреће, како је казао својој породици, његовој најјснажнијој подршци, а након тога наставља припреме за нова такмичења.
Програм „Нови, Миливоју“ био је и подсјетник на историју ЈК Југоле Гракалић, бројне генерације које деценијама његују и развијају једрење, као и тренутке са паришких олимпијских игара и регата у Марсељу.
Организатори свечаности били су ЈК Југоле Гракалић уз подршку Секретаријата за друштвене дјелатности и међународну сарадњу ОХН.