Херцег-Нови, Требиње и Конавле заједнички ће реализовати прекогранични пројекат „WATERLINK“, који за циљ има смањење губитака на водоводним мрежама ових локалних заједница. Представљање овог пројекта, одобреног у оквиру „Interreg VI-A IPA програм Хрватска – Босна и Херцеговина – Црна Гора 2021-2027“, чија укупна вриједности износи више од 1,6 милиона еура, окупио је ове седмице у Требињу представнике три пројектна партнера.
У име новског партнера, предузећа „Водовод и канализација“ присутнима се обратио директор Боро Лучић, у име „Конавоског комуналног друштва“ директор Марко Главић, а испред требињског „Водовода“ директор Миодраг Батинић.
Сви су изразили велико задовољство чињеницом да су се окупили око пројекта који је од великог значаја за све три локалне заједнице. Према њиховим ријечима, ово је пројекат који ће резултирати бољом контролом водоводних система и смањењем губитака на мрежи. Кроз „Waterlink“ пројекат биће омогућена набавка недостајуће опреме за побољшање и контролу квалитета воде, специјализованих возила, а у Конавлима је у плану и изградња савремене лабораторије.
Укупна вриједност пројекта је 1.639.000 еура, од чега ЕУ финансира 85% кроз бесповратна средства, а сваки партнер учествује са по 15%. Главни носилац пројекта је Требиње.
Иницијатор потписивања споразума о заједничком учешћу водоводних друштава у овом међународном пројекту било је предузеће „Водовод и канализација Херцег Нови“. У оквиру „WATERLINK“ пројекта новско предузеће ће реализовати „Програм унапријеђења водоводног система Херцег-Нови“, за који је одобрено 500.000 еура бесповратних средстава.
Како наводе из новског „Водовода“, окосница програма је смањење техничких губитака воде у систему и то је приоритетни задатак који ће бити реализован кроз низ активности подијељених у четири фукционалне цијелине и то:
- Детекција кварова, успостављање ДМА зона и даљинске контроле потрошње воде , као и формирање мониторинг центра за потребе праћења свих параметара система и детекције губитака;
- Геореференцирање свих мјерних мјеста и главних цјевовода водоводне мреже са израдом хидрауличког модела водоводне мреже и биланса вода;
- Набавка мјерног возила за мјерење и праћење рада система водоснабдијевања;
- Обука техничког особља.
Пројектом је предвиђена набавка опреме у износу од око 300.000 еура, а остатак средстава је предвиђен за израду елабората и студија, као и набавку потребних софтвера за умрежавање опреме и већ постојећих софтверских решења, израду ГИС електронске мреже цјевовода, хидрауличких прорачуна и биланса вода комплетног водоводног система. Биће формиран и модеран и у потпуности опремљен Центар за мониторинг, који ће кроз дигитализацију водоводног система имати 24/7 контролу над цјелокупним водоводним системом у свим зонама града.
„Завршетком овог пројекта, као и осталих тренутних активности на пројектовању и изградњи нових цјевовода и резервоара, новски „Водовод и канализација“ ће се наћи у друштву најразвијенијих водоводних друштава, али и остварити свој примарни циљ кроз смањење техничких губитака на мрежи“, поручују из овог предузећа.
Фотографије: www.slportal.net