Највећи фестивал филма у Црној Гори и један од најзначајнијих у региону, 37. Филмски фестивал Херцег Нови – Монтенегро филм фестивал биће свечано отворен 23. августа и трајаће до 29. августа, а на програму је више од 70 филмских остварења из цијелог свијета. Свечано отварање смотре која се ове године одржава под слоганом “Све боје филма” биће уприличено на Канли Кули у 20.30 часова, а такмичарску конкуренцију отвориће “Понтоново срце” редитеља Сенада Шахмановића.
Публика ће током фестивалских дана имати прилику да на четири јединствене локације на отвореном ужива у филмовима у оквиру пет селекција: три такмичарске – дугометражни играни филмови на Канли Кули, документарни у дворишту Куће нобеловца Ива Андрића и студентски у амфитеатру Дворане Парк, те два вантакмичарска програма на тврђави Форте Маре, Кино Европа и Мрежа фестивала Јадранске регије.
Селектор програма дугометражног играног филма и вантакмичарске селекције Кино Европа је новинар и филмски критичар Вук Перовић, селектор програма документарног филма редитељ Владимир Перовић, а селекторка студентског филма редитељка Сара Стијовић.
Такмичарски програм дугометражног играног филма на Канли Кули окренут је ка региону и понудиће публици 12 остварења стваралаца свих генерација који у Херцег Нови доносе аутентичне свјетове и иновативне приступе, филмове “који остају са вама дуго пошто се пројектор угаси, а екипа се поклони фестивалској публици на предивној Канли Кули”, наводи селектор Вук Перовић.
Програм ће 23. августа отворити “Понтоново срце” Сенада Шахмановића, а наредних пет вечери на кули ће бити приказана по два играна филма: “78 дана” редитељке Емилије Гашић, “Породична терапија” Соње Просенц, филм Рајка Грлића “Свему дође крај”, “Домаћинство за почетнике” Горана Столевског, “Мајка Мара” у режији Мирјане Карановић , “Супермаркет” Немање Бечановића, “Живи и здрави” Ивана Мариновића, “Шалша” редитеља Дражена Жарковића, филм Бруна Анковића “Прослава”, “Радничка класа иде у пакао” у режији Младена Ђорђевића. Свечано затварање Фестивала биће уприличено 29. августа, а филмски програм ће бити затворен филмом Драгана Бјелогрлића “Чувари формуле”.
Форте Маре ће угостити вантакмичарску селекцију дугометражног играног филма Кино Европа и програм Мреже фестивала Јадранске регије, који обухватају остварења највећих савремених аутора, филмове који спремно рефлектују данашњи свијет, као и оне ствараоце, креативце који пропитују филмски језик, али уједно и славе филм и издижу га на јединствено и посебно мјесто гдје и припада.
“Херцегновски филмски фестивал ове ће године имати фестивалске премијере, филмове који су тек стигли са највећих филмских манифестација овјенчани наградама, затим оне које ће свјетске премијере имати тек који дан прије ових црногорских, на најљепшим тврђавама у овом дијелу свијета на којима може да се види филмска магија. То ће бити остварења великих имена већ и европске кинематографије, а не само региона, оних увелилко етаблираних аутора, као и филмови нових стваралаца који увијек доносе нешто ново и другачије. На велико задовољство посљедњих година, не само ове, дио тога су и нове генерације наше, црногорске кинематографије, чије је присуство на овом фестивалу кроз продукције и копродукције изузетно значајно”, истиче селектор Вук Перовић.
У оквиру селекције Кино Европа биће приказани филмови: “Сва лица доброте” који потписује Јоргос Лантимос, “Синови” Густава Молера, филм Паола Сорентина “Партенопа”, “Арманд” у режији Халфдан Улман Тондела, “Филмофили!” редитеља Арнауда Десплецина (ФР) и “Дјевојке са балкона” Ноемие Мерлант.
Програм Мреже фестивала Јадранске регије доноси нам остварења: “Три дана рибарења” Петера Хогендорна, “Хипноза” коју потписује редитељ Ернст Де Гер , “Ток” који потписује Гинт Зилбалодис и “Млијеко” у режији Стефание Колк.
Публика у дворишту Куће Ива Андрића уживаће у документарцима из цијелог свијета, а селекција обухвата 25 филмова у такмичарској конкуренцији и један који је ван конкуренције. Селектор Владимир Перовић је филмове сврстао у пет тематских цјелина, сваке вечери по једна: Сјећање, Породица, Простори, Политика, У Нама.
“Документарац само наоко слика стварност онаквом каква јесте, и само привидно нуди причу о једној, конкретној стварности. Он је увијек мисли и интерпретира, рекреира, те нуди своју, ауторску стварност… која говори о свима нама. Сигуран сам да ће херцегновска публика, најбољи дио фестивала, отворена срца и ума као и увијек, с радошћу пригрлити и овогодишња вриједна остварења из цијелог свијета”, истиче селектор Перовић.
Такмичарску селекцију документарног филма ће у суботу, 24. августа од 21 час отворити филмови тематске цјелине Сјећање: “Журнал 242 – Сунчане пруге” Нике Аутор, “Хеимафилм” Марион Келман, “И тамо сам био” редитељке Корине Швингрубер Илић, филм “Одсјај прошлости” чији редитељ је Неритан Зинхириа и “Дрводјеља” који потписује редитељ Xелил Серагерд.
У оквиру тематске цјелине Породица биће приказани: “Катекизам” редитељке Каролине Ребело (ПРТ), “Муди” редитељског дуа Каролина Карван и Томас Ратер, филм “Породица на окупу” редитељке Александре Диакону (РОУ), “Без имена” редитељке Иранмер Салими (ИРН) и “Зови ме мама” редитељке Таре Исидоре О’Калаган.
Тема Простори доноси следеће филмове: “Град под великом” редитељке Наталие Кубидес-Брадy, “Долине” црногорског редитеља Миљана Вучелића, “1001 ноћ” редитељке Рее Рајачић, “Портрет умирућег џина” редитеља Стефана Ђорђевића, филм “Постсовјетска симфонија” који потписује Алексеј Евстигнев, “Дуго чекање” чији редитељ је Јаник Јамеј (АУС) и “Вила Мадјо” редитељке Елен Сyла Гролимунд.
У оквиру тематске цјелине Политика на програму су: “Лаку ноћ господине Стаљине” Бењамина Кодбоела, “Говор за пад колонијализма” који потписује група Колектиф Фаире-Парт, “Сиријски космонаут” чији редитељ је Карлес Емир Ричардс, “Suddnely ТВ” који потписује Ропа Гогинени и “Пјесма коју смо пјевали” редитељке Ание Сакаб.
Тема посљедње вечери гласи У нама, а доноси остварења: “Далеко од куће” чији редитељ је Руслан Федотов, “Иду дани” редитеља Игора Тохоља и “Велике тајне малих људи” редитељског дуа Елинор Халин и Елен Фиск . Уз ове, биће приказан и документарац “Морнарева суза” редитељке Драгане Стојковић који је ван конкуренције.
Такмичарска селекција студентског филма обухвата 24 остварења студената филмских академија Југоисточне Европе, која ће бити приказана у амфитеатру Дворане Парк, испред палате Буровина.
“Аутори су се храбро и бескомпромисно хватали у коштац са изабраним темама – како оним које задиру у најрањивије дијелове душе, тако и оним које представљају зов у помоћ појединца у колективу, колектива у свијету. Спровођени су паметни и зрели редитељски поступци и показан је квалитетан заједнички рад међу члановима екипе. Селекција одише темељним дјелањем, промишљеним сагледавањем и искреним приступом. Жанровски богата, ова година обећава гласан смијех, понеку сузу, и довољно зрелих питања”, истиче селекторка Сара Стијовић.
У такмичарској селекцији су филмови студената Факултета драмских умјетности са Цетиња: “Ја, Каћа, добила сам шећер и што сад” редитељке Каће Жарић, “Габи” Душана Војиновића, “Ел Дорадо” Матије Јовановића, “Ништа лично, тата” Тамаре Павићевић, “Како су градови постали оаза за пчеле” Јакше Минића и “Улоге тумачили” Илије Зековића; студената Факултета драмских умјетности из Београда: “Храна за голубове” Милице Спасојевић, “Разгледнице мојој мајци” Маyе Јанковић, “Четр’ес” Адема Тутића, “Велики петак” Бориса Симића, “А шта ако никада на дође” Ђорђија Петровића и “Дан који не знам да кажем” Илије Петровића; студената Академије за позориште, радио, филм и телевизију из Љубљане: “Премало свега” Катје Предан, “Аленка” који потписује Иргл Кристиан, “Разглашена” Андрашека Блажа и “Грубо ткане нити” Изе Млакар; студената Академије драмских умјетности из Загреба: “Странац” Милорада Милатовића, “Пасје бобице” Матеја Матијевића, “Мој муж идиот” Луке Галешића, “Ђе је крува нема глади” Катарине Лукец и “Сусједе бубице” чији редитељ је Филип Задро; филмови студената Академије умјетности из Бања Луке: “Занзибар 4k колоризовано” Лее Тошић и “Дуг” Давида Шипке; а са Академије сценских умјетности Сарајево филм “Срце” Гвоздена Илића.
Новина у програму је вантакмичарска селекција са пет краткометражних студентских филмова из различитих дијелова свијета, два документарца и три играна, које је селекторка Стијовић изабрала као “првокласне примјере квалитетног кратког метра, што уједно показују и њихови фестивалски животи” – “Мајчино млијеко” који потписује Исак Книг-Васборн, “ And how miserable is the home of evil” редитеља Салеха Касефија (Швајцарска, Иран), “Love stories on the move” који потписује Карина-Габриела Дасовеану, “Strawberry shake” Лој-Андре Фере и “Дом” Данила Бјелице.
Поред богатог филмског програма, Филмски фестивал доноси и пратеће садржаје, међу којима се ове године издвајају дани филмске индустрије “Montenegro Film Rendezvous” у организацији Филмског центра Црне Горе, који ће бити организовани од 24. до 27. августа.
Ово је нова иницијатива посвећена повезивању црногорске и европске филмске индустрије и подршци развоју каријере црногорских филмских аутора и професионалаца. Догађај је замишљен с циљем да успостави снажну везу између црногорске, регионалне и европске филмске индустрије. Активним укључивањем Црне Горе у европске аудиовизуелне токове, ова иницијатива има за циљ подизање стандарда локалне филмске индустрије и додатно упознавање европских филмских професионалаца са црногорском аудиовизуелном индустријом, ауторима и професионалцима.
Покровитељи 37. Филмског фестивала Херцег Нови – Монтенегро филм фестивала су Министарство културе и медија Црне Горе и Општина Херцег Нови, а извршни продуцент Јавна установа културе „Херцег-фест“.