nas08112024aaСпомен плоча великим добротворима и хуманистима, задужбинарима Миливоју и Ани Злоковић откривена је данас у Бијелој, у Основној школи „Орјенски батаљон“, у оквиру програма обиљежавања дана те васпитно-образовне установе.

Постављање овог обиљежја на зид школе представља чин захвалности и достојан спомен онима који су своју имовину дали на добро народу и последњом вољом учинили добро завичају, истакао је потпредсједник Општине Херцег-Нови, Мирко Мустур.

„Свој палац, најљепшу палату у то вријеме, оставили су народу, за развој града, а посебно херцегновске ривијере, како је и записано у тестаменту Ане Злоковић с почетка 20. вијека: „Да би Бока осјетила топлу љубав њезиног мужа Мила према своме рођеноме крају, коју и она дијели, и како ће послужити на углед другим Бокељима, да се сјећају и љубе своју величанствену и лијепу Боку“, истакао је Мустур.

Миливоје Злоковић био је поморски капетан из Бијеле чију је имовину, након његове смрти, удовица Ана Злоковић поклонила у филантропске сврхе, за развој и просперитет херцегновске ривијере. На том се простору данас налази Основна школа „Орјенски батаљон“.

Уз честитке поводом Дана школе, Мустур је изразио задовољство чињеницом да ђацима у Бијелој Миловоје и Ана Злоковић нису непознаница, а за шта су заслужне генерације учитеља, наставника и родитеља који су се постарали да им помену ово двоје племенитих људи. Како је навео, данас откривено спомен обиљежје у њихову част биће још један подсјетник на њих и њихово дјело, путоказ свима како се воли завичај и свој народ.

„Мислим да је њихов аманет испуњен јер се у овој кући образују млади нараштаји, а ако у ичему лежи снага развоја и напретка, онда је то образована омладина. Темељ здраве заједнице су срећна и раздрагана дјеца коју видимо у дворишту школе, такође земљишту породице Злоковић“, поручио је Мустур.

Он је напоменуо и да је Херцег-Нови град који има највише задужбинара, не само у Црној Гори него и шире, те поменуо и Николу Злоковића, задужбинара који је имовину завјештао мјештанима Ђеновића за школу у том мјесту.

„Има много оваквих примјера, а наша је обавеза да о њима много више говоримо, чувамо њихову имовину, вратимо их у посјед града и назначимо будућим генерацијама колики је значај задужбинарства за Херцег Нови“, закључио је Мустур.

Директорица Основне школе „Орјенски батаљон“, Наташа Франић захвалила се свима који су помогли постављање спомен обиљежја, истичући да оно представља подсјетник овој и будућим генерацијама на свијетли примјер из прошлост, на хумане људе чији је мото био учинити добро своме завичају и своме народу: „Сви ми  на неки начин треба да слиједимо овај морални поступак Миливоја и Ане Злоковић, јер вријеме које долази памтиће свако учињено добро“.

Откривању спомен плоче и програму у част Дана школе присуствовали су ученици, наставници, родитељи, мјештани, као и представници Општине Херцег-Нови која је, преко Секретаријата за културу и образовање, а у сарадњи са школом, реализовала постављање овог обиљежја: предсједник Скупштине општине Иван Отовић, потпредсједник Општине Милош Коњевић, потпредсједница Скупштине општине Драгана Станишић, секретарка за културу и образовање Ана Замбелић Пиштало, менаџер Општине Душан Вукић и помоћник секретара за друштвене дјелатности и спорт Митар Кисјелица.

Програм у част Дана школе отворен је приредбом коју су, по традицији, приредили ученици и наставници, а која је ове године била посвећена задужбинарству.

Обраћајући се присутнима, директорица Франић казала је да је овогодишња свечаност обојена сјетом јер је у протеклој години учитељску катедру напустио Гојко Радовић, цијењен учитељ и добар човјек чији су живот и рад били препознати и вриједновани у школској и локалној заједници.

Како је истакла Франић, захваљујући учитељима и наставницима, као и даровитим ученицима и сараднички расположеним родитељима, школа „Орјенски батаљон“ има запажено мјесто у нашој заједници и шире, па је и у претходној години остварен успјех на државним и међународним такмичењима, литерарним и ликовним конкурсима. Напоменула је да је посебна пажња посвећена пројекту „Еко школа“, у оквиру којег су носиоци носиоци бронзане медаље, као и да су ове године објавили 13. издање школског листа „Једра“, на чијим страницама су исписани резултати рада ученика и наставнике, те сарадње школе са бројним институцијама од образовног, друштвеног, културног значаја на општинском, регионалном, државном и међународном нивоу.

Током приредбе приказане су фотографије које приказују историјат школе, а коју су припремили чланови школске Фото секције. Гости су имали прилику и да посјете сајам на којем су ученици користећи различите, креативне начине приказали знање и вјештине које су стекли у оквиру наставе.