ZimskiSalonNSL12225Једна од најдуговјечнијих ликовних изложби у региону, 58. Херцегновски зимски салон отворен је синоћ у галерији „Јосип Бепо Бенковић”.

Ствараоци и бројна публика уживали су у дјелима 44 регионалних умјетника специфичних поетика и рукописа, који су на тему „Искуство пејзажа“ одговорили користећи различите технике - сликарство, цртеж, комбиновану технику, скулптуру, објекат, инсталацију, графику, умјетничку фотографију и видео рад.
Прва награда овогодишњег Салона додијељена је Паоли Корошец за скулптуру „Кокотов поглед” израђену од карамела, друга награда Борису Борче Богоевском за слику „Бијели облак”, а трећу су равноправно подијелили Наташа Седеј за скулптуру „Понекад је зима усред љета” и рад Ивана Шуковића „On The Spot”.
„Овогодишња тема упућује нас на размишљање о томе како пејзаж обликује умјетнички израз, како га доживљавамо и осјећамо кроз различите медије и поетике. А гдје би ова тема могла имати снажнији одјек него овдје, у Херцег Новом – граду чији пејзажи су непресушна инспирација? Сликари, пјесници и умјетници свих врста одвајкада препознају да је у Новом пејзаж много више од визуелне импресије - он је доживљај, искуство које се непрестано мијења, меморија и емоција“, казао је предсједник Општине Херцег Нови, Стеван Катић, отварајући изложбу.
Истичући да је Зимски салон сусрет идеја и догађај који рефлектује умјетничке токове, Катић се захвалио свим умјетницима који су својим радовима дали нови поглед на пејзаж и честитао награђенима. Упутио је ријечи хвале организаторима, селекторки, Жирију и свима који су допринијели да ова изложба настави да живи, расте и инспирише.
О добитницима награда 58. Херцегновског зимског салона једногласно је одлучио жири у саставу: академска сликарка Драгана Младеновић, историчар умјетности Милош Марјановић и историчарка умјетности, Јасмина Житник. Предсједница жирија, Драгана Младеновић истакла је да је селектованих радова било за много више од три награде, због квалитета и различитости умјетничких поетика.
Како је наведено у образложењу одлуке, првонаграђени рад „Кокотов поглед” је шећерна скулптура која је „зазвала све оно дјечије у нама, и у радости откривања богатства порука, распламсала је смијех и заједништво у жељи да ту скулптуру осјетимо и још понеким чулом тј. језиком“. Другонаграђени, „Бијели облак” Бориса Борче Богоевског израђен је деликатним ликовним сучељавањем оштрих облика индустријског града са мекотом и пространством неба, како би овај урбани пејзаж послао снажну еколошку поруку.
Скулптура Наташе Седеј „Понекад је зима усред љета” нас „увлачи у себе и буди у нама утиске урањања у универзуме или кошницу органских честица које свакако подсећају на искре мноштва живота“, а рад Ивана Шуковића „On The Spot” јасно и гласно упозорава на утицај који вршимо на природу, и посљедице тог утицаја, стоји у образложењу жирија.
Селекторка овогодишњег Зимског салона, историчарка умјетности, руководитељка модерне галерије ЈУ „Музеји и галерије“ Подгорица и организаторка бројних изложби, Петрица Дулетић навела је да је замисао овогодишње теме „Искуство пејзажа“ била да представи дјела умјетника, како класичног, тако и савременог приступа, која ће међусобно комуницирати кроз различите коментаре на постављену тему.
„Критеријум по којем сам вршила селекцију умјетника подразумијевао је оне који не третирају пејзаж само као визуелни мотив, већ га истражују као сложено искуство. У савременом контексту то су умјетници чији радови истражују пејзаж у свијетлу савремених питања попут климатских промјена, еколошке свијести, губитка природних простора, урбанизације. Затим, миграције људи, како пејзажи обликују колективни идентитет, сјећање и припадност. Такође, заступљени су радови умјетника који откривају личне или интроспективне везе са пејзажима, било кроз сјећања, снове или медитативне процесе – ментални пејзаж. Неки умјетници се изражавају иновативним техникама, кроз видео рад и звучне пејзаже“, објаснила је Дулетић.
Напоменула је да Салон окупља учеснике из Црне Горе и земаља окружења, чиме доприноси културној размјени и јачању умјетничке сцене на регионалном нивоу, као и подстицању савремених умјетничких пракси, а овогодишња тема даје му и значајну социолошку, друштвено ангажовану компоненту. 

Херцегновски зимски салон, уз покровитељство Општине Херцег Нови, организује Јавна установа „Градски музеј Мирко Комненовић и галерија Јосип Бепо Бенковић“. Директорица те установе, Гордана Крунић истакла је да ова изложба опстаје захваљујући умјетницима, вјерној публици и подршци локалне заједнице.
„Богатство нашег Салона није само у истрајности, индивидуалности, разноликости, прилагодљивости, сталности, промјенљивости, његовању традиционалности и прихватању модерног, већ и у мултикултуралности коју својим учешћем обогаћују умјетници свих генерација унутар или изван граница наше земље. Вечерас су, поред умјетника из Црне Горе, своја дјела изложили умјетници из Македоније, Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније, али и умјетници из ових земаља који живе и стварају у Њамачкој, Белгији или Канади“, рекла је Крунић. Позвала је љубитеље умјетности да искористе прилику за уживање у умјетности која надахњује, током наредних 40 дана трајања Салона, до краја марта.