Основци и средњошколци из Херцег-Новог упутили су данас важну поруку – насиљу није мјесто међу младима, а једини исправан пут су толеранција, пријатељство и међусобно уважавање.
Симболичним гестом – облачењем ружичастих мајица и пуштањем балона са платоа испред зграде Општине, млади су обиљежили Дан ружичастих мајица – међународни дан борбе против вршњачког насиља. Догађај је уприличен у сарадњи Секретаријата за културу и образовање са НВО „Освит“ из Никшића и Ученичким парламентом Средње мјешовите школе „Иван Горан Ковачић“.
Присутнима се обратио предсједник Општине Стеван Катић, нагласивши да је борба против вршњачког и сваког другог облика насиља задатак свих нас, без обзира на године и професију, јер свако дијете заслужује да има мирно, безбједно и срећно дјетињство.
„Херцег Нови је град пријатељства, разумијевања и поштовања. Нека из нашег града оде глас да овдје нема мјеста насиљу! Будимо једни другима подршка, будимо примјер, јер само заједно можемо створити сигурнију и срећнију заједницу за све“, поручио је Катић.
Захвалио је свима који су допринијели организацији и обиљежавању Дана ружичастих мајица, а дјеци и младима упутио важну поруку: „Доброта се увијек враћа добротом, али ако се некад чини да није тако, не окрећите главу пред насиљем. Ако га примијетите или осјетите, обратите се наставницима, родитељима, педагозима… Не повлачите се, не трпите и не ћутите – насиље неће нестати само од себе.“
О важности спорта у превенцији вршњачког насиља говорио је Миливој Мићо Дукић, четвороструки учесник Олимпијских игара и дугогодишњи члан једриличарског клуба „Југоле Гракалић“.
Дукић је истакао да спорт није само физичка активност, већ кључан алат за развој личности, социјалних вјештина и тимског духа: „Кроз спорт млади уче како да превазиђу конфликте, да поштују противнике, да прихвате пораз, али и како да достојанствено славе побједу. Ове вјештине су кључне у превенцији насиља и негативних облика понашања у друштву“.
Новски олимпијац је истакао да спортски клубови широм Боке и шире имају важну улогу у промоцији здравих стилова живота и одговорног понашања према себи и другима. Како је навео, клубови кроз своје активности пружају младима прилику да стекну животне вјештине неопходне за превенцију ризичних понашања, да усмјере енергију на позитиван начин, изграде јак осјећај припадности заједници, развију толеранцију и разумијевање.
Јасну поруку упутио је представник Ученичког парламента СМШ „Иван Горан Ковачић“, Павле Андровић: „Вршњачко насиље не треба да буде дио ниједног дјетињства и томе морамо стати на пут, да се више не дешава“.
Психолог Марко Јовановић, представник НВО „Освит“, истакао је да насиље, нажалост, није присутно само у нашем друштву, већ и у много развијенијим срединама. Подсјетио је да насиље може имати различите облике – емоционално, физичко, сексуално и сајбер насиље – те да сваки од њих оставља посљедице, било краткотрајне или дуготрајне, у зависности од интензитета и врсте насиља. Истакао је да превенција вршњачког насиља треба да буде један од кључних задатака друштва.
„Један од првих корака у превенцији је отворен и искрен разговор родитеља са дјецом. Апелујем на родитеље да што више разговарају са дјецом, јер на тај начин могу открити корисне информације и спријечити потенцијално насиље. У школама се организују едукативне радионице у циљу обуке особља да препозна вршњачко насиље, а постоје и педагог или психолог који могу да преузму даљи корак. Сајбер насиље је веома распрострањено, али у овом дијелу постоје едукативне радионице које дјеци могу помоћи да га препознају“, казао је Јовановић и захвалио Општини Херцег Нови на подршци у подизању свијести о овом друштвеном проблему.
Дан ружичастих мајица је Међународни дан борбе против вршњачког насиља, који се обиљежава од 2007. године, када је иницијативу покренула група активиста у Канади. На овај дан, широм свијета, људи облаче ружичасте мајице као симбол борбе против насиља, а са циљем подизања свијести о проблему вршњачког насиља и промовисања ненасилне комуникације.