Предсједник Општине Херцег Нови, Стеван Катић и секретарка за културу и образовање, Ана Замбелић Пиштало примили су данас ученике који су у претходном периоду постигли значајне резултате на државним такмичењима, као и њихове професоре, менторе и директоре школа које су представљали.
Пријему су присуствовали ученици СМШ „Иван Горан Ковачић“: Душан Рељић (математика, 3. мјесто), Мирјана Стокановић и Јелена Радоњић (туризам, 3. мјесто), затим ученици ОШ „Орјенски батаљон“ Мартина Марковић (хемија, 2. мјесто), Матија Вуковић (историја, 2. мјесто) и Матија Вуковић (математика, 3. мјесто) као и ученици ОШ „Милан Вуковић“ Вук Јаничић (биологија, 3. мјесто) и Тодор Бјелица (златна медаља из програмирања „Дабар“ такмичење).
У њиховој пратњи су били ментори, професори Гојко Ђурђевић, Ксенија Одаловић, Оливер Јаковљевић, Марина Вујичић, Радоје Пижурица, Ивана Васиљевић, као и директорица СМШ „Иван Горан Ковачић”, Љиљана Карановић.
Како је нагласио предсједник, Херцег Нови треба да буде поносан на ученике и њихове резултате, посебно када се узме у обзир број школа у Црној Гори и број освојених награда младих Новљана. Подсјетио је и на подршку коју локална управа пружа младима.
„У претходном периоду смо урадили пуно добрих и квалитетних планова када су у питању млади. Донијели смо одређене одлуке и стратегију која се тиче омладинске политике. Ми ћемо младима свакако бити ослонац и подршка, како кроз основно и средње образовање, тако и кроз стипендије када се одлуче да упишу факултете”, казао је предсједник Катић и додао да је Општина Херцег Нови покренула израду Измјене Одлуке о стипендијама, којом се предвиђа увећање стипендија гдје ће се посебно вриједновати дефицитиран кадар у Херцег Новом.
Међу награђеним ученицима данас су биле и Јелена Радоњић и Мирјана Стокановић из СМШ „Иван Горан Ковачић”, смјер туризам, за освојено треће мјесто на државном такмичењу у Колашину.
Према ријечима младе Стокановић, такмичење је предвиђало да ученици покажу своје знање и вјештине стечено током четири године школовања и то кроз двије фазе: осмишљавање туристичког аранжмана на задату тему, а затим и представљање аранжмана заједно са калкулацијским обрачуном, све на енглеском језику, уз додатна питања стручног жирија.
Како је након састанка казала Радоњић, пријем у Општини за њу можда и није био очекиван, али финансијска подршка и пажња надлежних представљају “вјетар у леђа” за даљи напредак.