Општина Херцег Нови је, уз остале 24 јединице локалних самоуправа у Црној Гори, представницима пет министарстава и Заједнице општина, потписала Меморандум о сарадњи у оквиру ЕУ пројекта „Општине за ЕУ – Оснаживање локалних заједница у процесу европске интеграције Црне Горе".
Потписивању меморандума присуствовао је предсједник Општине Херцег Нови, Стеван Катић.
Локалне самоуправе суштински су значајне да се европске вриједности и стандарди приближе грађанима, казао је амбасадор Европске уније у Црној Гори, Јохан Сатлер.
„Прави показатељ успјеха у приступање Црне Горе Европској унији неће бити само усвајање националних политика и законодавства већ у томе колико ће оне бити спровођене на локалном нивоу гдје директно утичи на животе грађана. Подстицањем сарадње између националног и општинског нивоа заједнички градимо темељ за инклузивнији и дјелотворнији процес европске интеграције”, казао је Сатлер.
Меморандум су потписали: Министарство јавне управе, Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије и Министарство саобраћаја. Овим документом посебна пажња посвећена је прилагођавању локалних самоуправа европским стандардима и политикама, као и подизању свијести грађана о ЕУ, рекао је министар јавне управе, Марасх Дукај.
„У контексту актуелних дешавања, промјене су неопходне али и подршка локалним самоуправама. Само тимски рад, на који вас све позивамо, може дати тражени резултат. Меморандум у својој примјени, треба снажно да допринесе децентрализацији локалних самоуправа, а то је најбољи пут за демократске помаке, којима смо сви једнако посвећени“, рекао је Дукај.
Потписивање Меморандума представља кључни корак у припреми јединица локалне самоуправе за коришћење ЕУ фондова и унапређење квалитета живота грађана. Како је истакла министарка европских послова Маида Горчевић, чак 70 одсто европског законодавства примјењује се на локалном нивоу због чега је потребно осигурати њихову пуну укљученост у планирање и спровођење активности које воде усвајању европских стандарда и вриједности.
Потписом, јединице локалне самоуправе су се обавезале да ће успоставити службе за европске интеграције, у складу са општинским одлукама о организацији и начину рада. Ове службе ће се, између осталог, бавити припремом пројеката за прикупљање средстава из фондова Европске уније, управљањем пројектима, координацијом активности везаних за процес приступања ЕУ, а биће обезбијеђени адекватни ресурси за рад тих служби.
Како је истакао предсједник УО Заједнице општина ЦГ, Радош Жугић, општине су прве на линији када је у питању пружање услуга грађанима и примјена европских стандарда у свакодневном животу и од изузетне је важности да имају знање, капацитете и алате потребне за успјешно прилагођавање европском законодавству.
Мишела Манојловић, генерална секретарка Заједнице општина Црне Горе, казала је да је пројекат шанса да локалне самоуправе ефикасније користе средства која су на располагању кроз ЕУ фондове и спроводе пројекте, што ће имати већи позитиван утицај на свакодневни живот грађана.
Циљ пројекта „Општине 4 ЕУ – Оснаживање локалних заједница у процесу ЕУ интеграција Црне Горе“ , којег финансира Европска унија, је подршка развоју капацитета локалних самоуправа како би оне биле спремне да ефикасно одговоре на захтјеве процеса приступања ЕУ.