Највећа награда коју додјељује Херцег Нови данас је на свечаној сједници поводом Дана општине уручена дамама које су завриједиле признање за изузетне резултате у раду, стваралаштву и највиша достигнућа.
Ружица Зеленика добила је Октобарску награду за безуслован, предан и јединствен рад у Патронажној служби, Вишња Косовић за изузетан научни, философски и књижевни допринос, а Љиљана Крстић за значајан допринос у унапријеђењу положаја дјеце, младих ометених у развоју и лица са инвалидитетом, као и у реализацији јавних политика у области инвалидности у Херцег Новом и Црној Гори.
Ружица Зеленика казала је да је изузетна част добити такво признање. Она је испричала да је цијели радни вијек провела у Херцег Новом – граду сунца, скалина и великог срца, да је несебично дала цијелу себе у животни позив, што јој се вишеструко вратило.
“Моја скромна порука свим људима који раде са дјецом, ако ми дозволите на смјелости: гледајте широм отворених очију, раширите руке са срцем на длану, према сваком дјетету. Волите их и храбрите и никад не заборавите да су дјеца најљепши бисери, најмириснији цвјетови и највећа богатства која дарује овоземаљски живот” поручила је Зеленика.
Вишња Косовић је казала да се аудиторијуму не обраћа први пут ради неке награде, али да је данас први пут да се тим поводом обраћа у свом граду, њеном завичају по избору.
“Све што је садржај човјековог живота и људске културе да би постало вриједност, предмет је човјековог вредновања. Награде требају бити најсуптилнији израз вредновања човјековог рада и стваралаштва. Награђивањем се издваја оно награђено и даје му се привилегија узоритости. Тако настају селектоване вриједности, те тако схваћено награђивање врједносни је и морални чин, то посебно желим да нагласим. Зато је велика одговорност и на онима који награђују и на онима које награде примају. Само добро одмјерено и сазнајно утемељено и разборито награђивање, постаје вриједносни чин и потврда високих културолошких стандарда. Захваљујем свима од срца”, казала је Косовић. Љиљана Крстић награду је посветила својој дјеци, Драгани и Мирославу.
“Ова награда је једна велика обавеза да се трудим и даље. Године пролазе али не дајмо се, идемо даље. Наилазе нови пројекти и када су ту са нама представници локалне управе као наше, који нам дају подршку и подстрек када нам је најтеже. Битно је да човијек никада не остане сам јер самоћа је најтежа. Једино тако, као тим, смо јачи и једино тако можемо да идемо даље. Сматрам да ћу имати воље, снаге, жеље да оправдам награду”, казала је Крстић и поручила да су дјеца војска најјача.
Повеља Херцег Новог за животно дјело постхумно је додијељена Драгољубу Ђуручићу, а примила је његова сестра Љиљана Живковић.
Најуспјешнији студент града у овој години је Стефан Јаничић, студент шесте године Медицинског факултета Универзитета Нови Сад који је током досадашњих студија низао десетке, а истакао се и својим ангажманом у периоду пандемије и научним радовима.
Захваљујући се на награди, Стефан је поручио: “Надам се да ћу и будућности својим радом на најбољи могући начин представљати Херцег Нови. Срећан нам Дан ослобођења града”.
Одлуку о Октобарској награди и Повељи донио је Жири у саставу: предсједник Никола Самарџић и чланови Бојана Смиљанић, Душанка Ковачевић, Ана Замбелић-Пиштало, Славица Божовић, Јованка Стојановић, Емина Хуић, Драган Јанковић и Владимир Косић.
Фото: Медиабиро