Гимназијалцима Данилу Обрадовићу, Луки Томановићу и Василију Поповићу, члановима Дебатног клуба СМШ „Иван Горан Ковачић“ и њиховом ментору, професору Гојку Ђурђевићу данас су уручена признања Општине Херцег Нови за недавно остварен успјех у дебатовању на тему европских интеграција и важности Европске уније. Са њима су разговарали и уручили им признања представници Секретаријата за друштвене дјелатности и међународну сарадњу - помоћник секретара Митар Кисјелица и Адријана Ковачевић.
Тим који чине тројица младих дебатера освојио је прво мјесто у својој школи и тиме стекао право да се нађе међу најбољим екипама Црне Горе. Такмичење је окупило око 300 дебатера из средњих школа, а дио је кампање ЕUbazz коју су организовали Министарство европских послова и Министарство просвјете, науке и иновација, уз подршку Европске уније.
Како је истакао гимназијалац, Данило Обрадовић, циљ кампање је био да се младима што боље приближи тема ЕУ.
„Прва дебата је била „Овај дом сматра да улазак Црне Горе у ЕУ има више користи него штете“ у којој смо били пропозиција. Друга је била да је „ЕУ потребан сопствени Доналд Трамп“, ту смо били опозиција, а однијели побједе у обје. Као побједници, представљали смо своју школу и град у Подгорици гдје смо добили награде и разговарали са Предрагом Зеновићем, главним преговарачем Црне Горе са ЕУ и Јоханом Сатлером, амбасадором ЕУ у Црној Гори. Дебату смо, као изборни предмет, имали и у другом разреду гимназије, када смо научили да дебатујемо, а сада смо, као матуранти знање спровели у дјело“, казао је Обрадовић захваљујући Општини на подршци и признању.
Општина Херцег Нови се труди да у највећој мјери фокус буде на младима, казао је помоћник секретара Кисјелица.
„Током године организовали смо и размјену ученика, успоставили сарадњу са средњом школом у јапанском граду Шинширо, а трудимо се да и на друге начине будемо подршка студентима, ученицима, посебно онима који се у томе истичу. Дебатни клуб проф. Ђуђевића је свакако један од најбољих примјера успјеха у нашем граду. Надамо се да ће тако и наставити, а ми ћемо наставити да их мотивишемо и подржимо будуће пројекте, одлазак на такмичења и слично. Трудићемо се да у наредним годинама ту подршку систематизујемо како би побољшали услове у којима раде, можда проширимо да дебату могу бирати и други ученици, уз гимназију и на тај начин утичемо на стварање младих људи који ће сутра моћи да се ухвате у коштац са проблемима града и државе“, казао је Кисјелица.
Дебатни клуб СМШ „Иван Горан Ковачић“ којим руководи проф. Гојко Ђурђевић остварио је низ истакнутих резултата на свјетском нивоу и то као школска екипа за разлику од других учесника који су имали државне тимове. Међу највећим признањима су треће мјесто на свјетском турниру 2002. године ученице Симониде Суботић, освајање турнира у Москви 2018. године и награда за школу, четвртфинале на свјетском турниру у Братислави 2016. године и бројне квалификације на четвртфиналне међународних турнира.
Као изборни предмет у гимназији, ужива велику пажњу ученика, казао је проф. Ђурђевић.
„Интересовање за дебату је велико и у свакој генерацији је бар 60 ученика, обично се оформе по двије групе. То је изборни предмет само за гимназију у којој немамо више од 70,80 ученика по генерацији, што значи да је интересовање велико. Прошла генерација је стопостотно изабрала тај предмет на другој години. Ђаци знају да остварују велике успјехе, често смо били на међународним турнирима који су нажалост ријетки након пандемије короне“, истакао је проф. Ђурђевић.