Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Opština Herceg Novi zajedno će raditi na realizaciji projekata u ovom gradu, među kojima su prioritetni rekonstrukcija postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama, izgradnja kolektora u Njivicama i zaštita Plave špilje, istaknuto je tokom današnje posjete ministra Damjana Ćulafića.
Ministar Ćulafić, državni sekretar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Nenad Vitomirović i direktor Eko fonda, Draško Boljević razgovarali su sa predsjednikom Opštine Herceg Novi, Stevanom Katićem, potpredsjednikom Mirkom Musturom, sekretarom za komunalne djelatnosti Vasilijem Seferovićem i menadžerom Opštine Dušanom Vukićem.
Povod za današnju posjetu ministra Ćulafića Herceg Novom je uspješno realizovan projekat čišćenja hercegnovskog podmorja koji je realizovan u saradnji lokalne uprave i Eko fonda, kao i razgovor o konkretnim inicijativama i projektima koji će u narednom periodu biti u fokusu saradnje Ministarstva i Opštine.
Ministar Ćulafić je istakao da će u Herceg Novom biti realizovana dva velika kapitalna projekta, izuzetno važna ne samo za grad već i za državu Crnu Goru, a kojima se u velikoj mjeri unaprijeđuje ekološka slika Boke – rekonstrukcija postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Meljinama i izgradnja kolektora za naselje Njivice.
„Aproksimativna vrijednost rekonstrukcije postojećeg postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda je negdje oko pet miliona eura. Priprema tenderske dokumentacije je u završnoj fazi, otklanjanju se administrativne prepreke i problemi koji su u međuvremenu iskrsli. Ja očekujem da ćemo do kraja 2024. godine imati raspisan tender za odabir najpovoljnijeg izvođača“, kazao je ministar Ćulafić.
Predračunska vrijednost projekta izgradnje primarnog kolektora u naselju Njivice iznosi oko 3,5 miliona eura, kazao je Ćulafić i dodao: „Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je kandidovalo taj projekat za kapitalni budžet za 2025. godinu, vidjećemo konačnu odluku Vlade, ali duboko vjerujem da ne postoji ni jedan jedini krupan razlog da se taj projekat ne nađe u budžetu za 2025. godinu i da ga uspješno realizujemo“.
Važna tema sastanka bila je i zaštita Plave špilje, tačnije pokretanje inicijative za sprovođenje procedure zaštite ovog lokaliteta, u skladu sa zaključcima usvojenim u lokalnom parlamentu.
„Dobili smo jedan visok stepen razumijevanja od strane ministra i mi ćemo u narednom periodu pokrenuti tu proceduru kod Agencije za zaštitu životne sredine, u saradnji sa Institutom za biologiju mora, kako bi inicijativa dobila konačan efekat. Mislim da bi trebalo već tokom naredne godine da imamo određeni stepen zaštite lokaliteta Plava špilja, koji ćemo razrađivati“, naveo je predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić.
Uspješna realizacija projekta čišćenja hercegnovskog podmorja i odlični efekti jedan su od rezultata dobre saradnje lokalne uprave i Eko fonda, rečeno je na sastanku. Kako je saopšteno, u okviru projekta koji je inicirao Sekretarijat za ekologiju i energetsku efikasnost Opštine Herceg Novi, a finansirao Eko fond, sprovedena je akcija čišćenja na četiri lokaliteta u akvatorijumu hercegnovske opštine.
„Opština Herceg Novi pokazuje najozbiljniju spremnost i zrelost za izvođenje svih vrsta projekata koji mogu da pospješe, kako infrastrukturnu, tako i ekološku sliku Herceg Novog. Upravo ovaj, koji je realizovala kao pilot projekat sa Eko fondom je dao izuzetne rezultate, očišćeno je oko 40 tona otpada iz novskog podmorja“, kazao je ministar Ćulafić, dodajući da je dogovorena saradnja i u sledećoj godini.
„Primijećeno je da postoji značajna količina otpada koji je i dalje na dnu hercegnovskog zaliva, tako da ćemo mi tokom 2025. godine kandidovati da se obezbijedi još stotinjak hiljada eura od Opštine i Eko fonda za nastavak realizacije čišćenja podmorja“, najavio je Katić.
Tema sastanka bio je i projekat energetske efikasnosti koji podrazumijeva ugradnju nove fasade i savremenog sistema grijanja i hlađenja za zgradu Opštine. Kako je naveo Katić, lokalna uprava očekuje subvenciju Eko fonda za realizaciju ovog projekta, ali i planira kandidovanje drugih objekata na području grada.
Nakon sastanka, u organizaciji Sekretarijata za ekologiju i energetsku efikasnost upriličen je obilazak lokacija na kojima je realizovan projekat čišćenja podmorja - uvale Rose, ušća rijeke Sutorine, akvatorijuma Škvera, kao i dijela akvatorijuma Topaljskog zaliva gdje su bile u toku završne aktivnosti čišćenja. Sa detaljima realizacije projekta ministra i saradnike upoznali su sekretar za ekologiju i energetsku efikasnost, Aleksandar Božović i savjetnik za energetsku efikasnost, Ilija Peulić.
Potom je na Škveru organizovana promotivno-edukativna aktivnost ,,Mali ekolozi’’, u okviru koje su ministar Ćulafić i saradnici zajedno sa učenicima – članovima ekološke sekcije Osnovne škole „Dašo Pavičić“ u more ubacivali bio kuglice od efektivnih mikroorganizama, koji služe kao prečišćivači vode.