Spomen ploča velikim dobrotvorima i humanistima, zadužbinarima Milivoju i Ani Zloković otkrivena je danas u Bijeloj, u Osnovnoj školi „Orjenski bataljon“, u okviru programa obilježavanja dana te vaspitno-obrazovne ustanove.
Postavljanje ovog obilježja na zid škole predstavlja čin zahvalnosti i dostojan spomen onima koji su svoju imovinu dali na dobro narodu i poslednjom voljom učinili dobro zavičaju, istakao je potpredsjednik Opštine Herceg-Novi, Mirko Mustur.
„Svoj palac, najljepšu palatu u to vrijeme, ostavili su narodu, za razvoj grada, a posebno hercegnovske rivijere, kako je i zapisano u testamentu Ane Zloković s početka 20. vijeka: „Da bi Boka osjetila toplu ljubav njezinog muža Mila prema svome rođenome kraju, koju i ona dijeli, i kako će poslužiti na ugled drugim Bokeljima, da se sjećaju i ljube svoju veličanstvenu i lijepu Boku“, istakao je Mustur.
Milivoje Zloković bio je pomorski kapetan iz Bijele čiju je imovinu, nakon njegove smrti, udovica Ana Zloković poklonila u filantropske svrhe, za razvoj i prosperitet hercegnovske rivijere. Na tom se prostoru danas nalazi Osnovna škola „Orjenski bataljon“.
Uz čestitke povodom Dana škole, Mustur je izrazio zadovoljstvo činjenicom da đacima u Bijeloj Milovoje i Ana Zloković nisu nepoznanica, a za šta su zaslužne generacije učitelja, nastavnika i roditelja koji su se postarali da im pomenu ovo dvoje plemenitih ljudi. Kako je naveo, danas otkriveno spomen obilježje u njihovu čast biće još jedan podsjetnik na njih i njihovo djelo, putokaz svima kako se voli zavičaj i svoj narod.
„Mislim da je njihov amanet ispunjen jer se u ovoj kući obrazuju mladi naraštaji, a ako u ičemu leži snaga razvoja i napretka, onda je to obrazovana omladina. Temelj zdrave zajednice su srećna i razdragana djeca koju vidimo u dvorištu škole, takođe zemljištu porodice Zloković“, poručio je Mustur.
On je napomenuo i da je Herceg-Novi grad koji ima najviše zadužbinara, ne samo u Crnoj Gori nego i šire, te pomenuo i Nikolu Zlokovića, zadužbinara koji je imovinu zavještao mještanima Đenovića za školu u tom mjestu.
„Ima mnogo ovakvih primjera, a naša je obaveza da o njima mnogo više govorimo, čuvamo njihovu imovinu, vratimo ih u posjed grada i naznačimo budućim generacijama koliki je značaj zadužbinarstva za Herceg Novi“, zaključio je Mustur.
Direktorica Osnovne škole „Orjenski bataljon“, Nataša Franić zahvalila se svima koji su pomogli postavljanje spomen obilježja, ističući da ono predstavlja podsjetnik ovoj i budućim generacijama na svijetli primjer iz prošlost, na humane ljude čiji je moto bio učiniti dobro svome zavičaju i svome narodu: „Svi mi na neki način treba da slijedimo ovaj moralni postupak Milivoja i Ane Zloković, jer vrijeme koje dolazi pamtiće svako učinjeno dobro“.
Otkrivanju spomen ploče i programu u čast Dana škole prisustvovali su učenici, nastavnici, roditelji, mještani, kao i predstavnici Opštine Herceg-Novi koja je, preko Sekretarijata za kulturu i obrazovanje, a u saradnji sa školom, realizovala postavljanje ovog obilježja: predsjednik Skupštine opštine Ivan Otović, potpredsjednik Opštine Miloš Konjević, potpredsjednica Skupštine opštine Dragana Stanišić, sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo, menadžer Opštine Dušan Vukić i pomoćnik sekretara za društvene djelatnosti i sport Mitar Kisjelica.
Program u čast Dana škole otvoren je priredbom koju su, po tradiciji, priredili učenici i nastavnici, a koja je ove godine bila posvećena zadužbinarstvu.
Obraćajući se prisutnima, direktorica Franić kazala je da je ovogodišnja svečanost obojena sjetom jer je u protekloj godini učiteljsku katedru napustio Gojko Radović, cijenjen učitelj i dobar čovjek čiji su život i rad bili prepoznati i vrijednovani u školskoj i lokalnoj zajednici.
Kako je istakla Franić, zahvaljujući učiteljima i nastavnicima, kao i darovitim učenicima i saradnički raspoloženim roditeljima, škola „Orjenski bataljon“ ima zapaženo mjesto u našoj zajednici i šire, pa je i u prethodnoj godini ostvaren uspjeh na državnim i međunarodnim takmičenjima, literarnim i likovnim konkursima. Napomenula je da je posebna pažnja posvećena projektu „Eko škola“, u okviru kojeg su nosioci nosioci bronzane medalje, kao i da su ove godine objavili 13. izdanje školskog lista „Jedra“, na čijim stranicama su ispisani rezultati rada učenika i nastavnike, te saradnje škole sa brojnim institucijama od obrazovnog, društvenog, kulturnog značaja na opštinskom, regionalnom, državnom i međunarodnom nivou.
Tokom priredbe prikazane su fotografije koje prikazuju istorijat škole, a koju su pripremili članovi školske Foto sekcije. Gosti su imali priliku i da posjete sajam na kojem su učenici koristeći različite, kreativne načine prikazali znanje i vještine koje su stekli u okviru nastave.