Nas16072021Dnevni centar za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju koji je izgrađen u Sutorini danas je počeo sa radom.

Koordinatorka za izgradnju Dnevnog centra Vesna Samardžić kazala je da je objekat kompletno opremljen, završena je upotrebna dozvola, a juče je stigla i licenca resornog ministarstva:

„To je predstavljalo osnovni preduslov da naši korisnici počnu sa korišćenjem usluga. Dosta korisnika je danas stiglo, a od ponedeljka će u još većem broju. Ovo je veliki dan za Opštinu HN, korisnike Dnevnog centra i njihove roditelje, koji su proteklih mjeseci bili jako strpljivi i zahvaljujem im se. Neće biti tokom ljeta kolektivnog godišnjeg i radićemo u skladu sa epidemiološkim mjerama“, kazala je Samardžić.

Opština Herceg Novi će u naredna tri mjeseca odraditi poseban pravilnik koji će utvrditi cijenu korišćenja usluga Dnevnog centra, a nakon toga slijedi koordinacija sa ministarstvom oko načina finansiranja:

„Lično smatram da finansiranje ne treba da bude samo o trošku Opštine. To je zaista nedopustivo, jer kad smo prije desetak godina osnivali javnu ustanovu bio je dogovor i potpisan memorandum o saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja da će troškove snositi i Opština i nadležno Ministarstvo. Iz Budžeta Opštine se godišnje izdvaja oko 130.000 eura za rad Dnevnog centra, dok je Ministarstvo finansiralo oko 20.000 što se tiče boravka korisnika. Smatram da to ne smije da se prekine i taj trošak ne smije da se prelije na roditelje, već da i država odgovorno učestvuje u svim servisima koje deklarativno i zakonima propisuje. Vjerujem da ćemo naći zajednički jezik i da će se ova stvar riješiti, kako za Herceg Novi, tako i za sve druge opštine, jer je problem isti u čitavoj Crnoj Gori.

Kada je riječ o korisnicima koji imaju više od 27 godina, Samardžić je kazala da će to pitanje takođe riješavati sa državom, jer ovaj projekat zahtjeva sagledavanje broja potencijalnih korisnika, ali i načina finansiranja.

„Mi prvenstveno moramo riješiti finansiranje i način finansiranja Dnevnog centra, da bismo mogli da razmišljamo o drugim servisima. Radićemo u tom pravcu, jer je to zaista potreba naših sugrađana i roditelja tih korisnika. Korisnici sadašnjeg Dnevnog centra, prelaze određene godine, pa će tako po prirodi postati korisnici potencijalnog novog centra 27+. Dalje ćemo ovo pitanje riješavati u dogovoru sa državom, jer to je vrlo bitan projekat, a ne može jedna lokalna samouprava da pokriva i organizacione i finansijske konstrukcije“, naglasila je Samardžić.

Jedan od zaposlenih Petar Kovačević kazao je da su poslije četiri i po mjeseca pauze svi jedva čekali da počnu da rade.

„Naš poziv je da pomognemo djeci, a možemo im pomoći ako Dnevni centar radi. Sada imamo veliki prostor i biće nam mnogo lakše raditi nego u prostorijama koje smo prije koristili na Toploj. Sada svaki zaposleni ima svoj kutak i djeca će sigurno biti zadovoljnija. Djeci prija promjena i jutros su stigli nasmijani i željni rada kao i mi“, kazao je Kovačević.

Novi objekat ima 10 prostorija od kojih je šest za rad sa djecom, kao i sportski teren koji će mnogo značiti korisnicima jer su do sada išli u Sportski centar.

„U planu je da uredimo dvorište i pretvorimo ga u baštu i da djeca tako imaju još jednu zanimaciju više. Dobili smo i par donacija, tako da smo opremili i prostorije“, kazao je Kovačević.

Usluge Dnevnog centra trenutno koristi 11 korisnika, a prostor od 270 kvadrata i mogućnost prijema 25 korisnika.

Izgradnja Dnevnog centra realizovana je u saradnji sa američkom mornaricom preko Ambasade SAD. Vrijednost projekta je preko 200 hiljada dolara.