nas06112024aaHerceg-Novi, Trebinje i Konavle zajednički će realizovati prekogranični projekat „WATERLINK“, koji za cilj ima smanjenje gubitaka na vodovodnim mrežama ovih lokalnih zajednica. Predstavljanje ovog projekta, odobrenog u okviru „Interreg VI-A IPA program Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027“, čija ukupna vrijednosti iznosi više od 1,6 miliona eura, okupio je ove sedmice u Trebinju predstavnike tri projektna partnera.

U ime novskog partnera, preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ prisutnima se obratio direktor Boro Lučić, u ime „Konavoskog komunalnog društva“ direktor Marko Glavić, a ispred trebinjskog „Vodovoda“ direktor Miodrag Batinić.

Svi su izrazili veliko zadovoljstvo činjenicom da su se okupili oko projekta koji je od velikog značaja za sve tri lokalne zajednice. Prema njihovim riječima, ovo je projekat koji će rezultirati boljom kontrolom vodovodnih sistema i smanjenjem gubitaka na mreži. Kroz „Waterlink“ projekat biće omogućena nabavka nedostajuće opreme za poboljšanje i kontrolu kvaliteta vode, specijalizovanih vozila, a u Konavlima je u planu i izgradnja savremene laboratorije.

Ukupna vrijednost projekta je 1.639.000 eura, od čega EU finansira 85% kroz bespovratna sredstva, a svaki partner učestvuje sa po 15%. Glavni nosilac projekta je Trebinje.

Inicijator potpisivanja sporazuma o zajedničkom učešću vodovodnih društava u ovom međunarodnom projektu bilo je preduzeće „Vodovod i kanalizacija Herceg Novi“. U okviru „WATERLINK“ projekta novsko preduzeće će realizovati „Program unaprijeđenja vodovodnog sistema Herceg-Novi“, za koji je odobreno 500.000 eura bespovratnih sredstava.

Kako navode iz novskog „Vodovoda“, okosnica programa je smanjenje tehničkih gubitaka vode u sistemu i to je prioritetni zadatak koji će biti realizovan kroz niz aktivnosti podijeljenih u četiri fukcionalne cijeline i to:

  1. Detekcija kvarova, uspostavljanje DMA zona i daljinske kontrole potrošnje vode , kao i formiranje monitoring centra za potrebe praćenja svih parametara sistema i detekcije gubitaka;
  2. Georeferenciranje svih mjernih mjesta i glavnih cjevovoda vodovodne mreže sa izradom hidrauličkog modela vodovodne mreže i bilansa voda;
  3. Nabavka mjernog vozila za mjerenje i praćenje rada sistema vodosnabdijevanja;
  4. Obuka tehničkog osoblja.

Projektom je predviđena nabavka opreme u iznosu od oko 300.000 eura, a ostatak sredstava je predviđen za izradu elaborata i studija, kao i nabavku potrebnih softvera za umrežavanje opreme i već postojećih softverskih rešenja, izradu GIS elektronske mreže cjevovoda, hidrauličkih proračuna i bilansa voda kompletnog vodovodnog sistema. Biće formiran i moderan i u potpunosti opremljen Centar za monitoring, koji će kroz digitalizaciju vodovodnog sistema imati 24/7 kontrolu nad cjelokupnim vodovodnim sistemom u svim zonama grada.

„Završetkom ovog projekta, kao i ostalih trenutnih aktivnosti na projektovanju i izgradnji novih cjevovoda i rezervoara, novski „Vodovod i kanalizacija“ će se naći u društvu najrazvijenijih vodovodnih društava, ali i ostvariti svoj primarni cilj kroz smanjenje tehničkih gubitaka na mreži“, poručuju iz ovog preduzeća.

Fotografije: www.slportal.net