Nakon više od pet decenija od kada je Andrić poslednji put boravio u Herceg Novom, u dom nobelovca na Toploj vraćeni su njegovi lični predmeti koji su od danas dio stalne postavke „Andrićeve novske staze, lica i predjeli“.
Dopunjenu postavku otvorio je danas potpredsjednik Opštine Herceg Novi, Mirko Mustur, ističući zadovoljstvo što su u revitalizovano zdanje stigle „dragocjenosti koje predstavljaju svjedočenje o intimnom životu nobelovca i njegove voljene supruge Milice, njihovom boravku u Herceg Novom i licima koja su ih dozvala u ovaj grad“.
U cilju dalje afirmacije Andrićeve kuće, ozvaničena je saradnja Javne ustanove kulture Herceg-fest i Zadužbine Ive Andrića, protokolom koji su potpisale direktorica Tatjana Ateljević i upravnica, dr Maja Radonić. Otvaranje dopunjene postavke i potpisivanje protokola upriličeni su u okviru manifestacije „Ivo Andrić – naš savremenik“, a povodom 130 godina od rođenja velikog pisca.
„Stalna postavka Andrićevog doma sada je dopunjena originalnim namještajem, fotografijama, lulama i piščevim intimnim pismima, a po prvi put u ovom zdanju imamo i djela Milice Babić, njene kostimografske nacrte. U Kući se sada jasnije prepoznaje duh dvoje umjetnika i sjenka srećnog Andrića koja postoji u samo jednom gradu, u Herceg Novom“, istakao je potpredsjednik Opštine, Mirko Mustur.
Kako je objasnio, nakon što je lani otvorena stalna muzejska postavka nastavilo se sa praćenjem tragova Andrića i Milice, te tako došlo do eksponata koji nude jedinstveni pogled na njihov život.
„U ime lokalne uprave želim da se zahvalim svima koji su doprinijeli ostvarenju namjere Opštine Herceg Novi i JUK Herceg-fest da obogate postavku u revitalizovanoj Andrićevoj kući. Danas sa ponosom možemo reći da smo to učinili na način koji će dodatno osvijetliti lični život nobelovca i svakom prolazniku svjedočiti o tome da je Novi jedini grad na svijetu u kojem je Andrić podigao kuću“, kazao je Mustur.
On je čestitao potpisivanje protokola između JUK Herceg-fest, koja gazduje Andrićevom kućom, i Zadužbine Ive Andrića, renomirane ustanove koja, po želji pisca, čuva njegovu zaostavštinu. Kako je istakao, ovo partnerstvo će biti važan osnov za organizaciju programa o Andriću i njegovom djelu, za „otkrivanje i predstavljanje javnosti manje poznatih detalja iz piščevog života“.
Eksponati kojima je dopunjena postavka su Andrićeve lične stvari, Miličini nacrti za kostime za pozorišnu predstavu „Ohridska legenda“, umjetničke slike, pisma, porodične fotografije i dio namještaja koji se nalazio u kući za vrijeme Ivovog i Miličinog zajedničkog života u Novom. Ovi predmeti nedavno su, nakon provjere i niza dogovora, otkupljeni i reparirani, a od danas dio stalne postavke čiji su autori Tatjana Korićanac i dr Vladimir Roganović.
Postupak nabavke pomenutih eksponata vodila je magistar Gordana Porobić Krcunović, koja je, zahvaljujući se saradnicima, istakla da je teret kompletnog operativnog posla oko nabavke i pripreme ove postavke iznijela organizatorka u Andrićevoj kući, Jovana Vujović, projekat izložbene postavke uradila kustoskinja Tatjana Korićanac, a sve uz podršku Opštine Herceg Novi i predsjednika Stevana Katića.
„Kažu da stvari koje koristimo upijaju našu energiju, da umiju da pričaju. Eksponati koji su od danas dio stalne postavke u Andrićevoj kući pričaju o jednoj epohi, stilu življenja, o zajedničkom životu dva umjetnika, Milici i Ivu, o njihovoj ljubavi. Ovom postavkom Andrićev muzej dobija autentičan sadržaj i postaje, kako bi to Hajdeger rekao „kuća bića“ ili kuća života“, kazala je Porobić Krcunović.
Ona se osvrnula na manifestaciju upriličenu povodom 130 godina od rođenja nobelovca, ističući da je Andrić „svojim stvaralaštvom naredan svakom vremenu koje dolazi i time savremenik svakoj generaciji koja dolazi“. Kako je kazala, ovi programi potvrđuju da Andrićeva kuća u Herceg Novom nije samo memorijal, već mjesto susreta i razgovora poput onih koje je sam pisac ovdje vodio.
Ozvaničena saradnja JUK Herceg-fest i Zadužbine Ive Andrića
Čuvanje i poštovanje lika i djela Iva Andrića predstavljaće osnovu saradnje JUK Herceg-fest i Zadužbine Ive Andrića, istaknuto je povodom potpisivanja protokola između dvije ustanove.
„Radićemo zajedno kako bi ova Kuća bila mjesto susreta i književnosti, jer, kako je Andrić vjerovao, knjige mogu da promijene svijet“, poručila je nakon potpisivanja direktorica Herceg-festa, Tatjana Ateljević.
Izražavajući zadovoljstvo što se nalazi na mjestu gdje je Andrić „provodio svoje najsrećnije i najljepše dane sa suprugom Milicom Babić“, upravnica Zadužbine Iva Andrića, Maja Radonić istakla je da je ovo svečani dan za dvije ustanove, jer je ozvaničena i produbljena saradnja pokrenuta krajem prošle godine, te još jednom potvrđena „neraskidiva povezanost dvije važne tačke vezane za život i stvaralaštvo našeg nobelovca, a to su Beograd i Herceg Novi.“
„Saradnja između Zadužbine Ive Andrića i Kuće nobelovca Iva Andrića, odnosno JUK Herceg-fest, doprinijeće međusobnoj razmjeni podataka i građe, daljem proučavanju piščevog života i djela, a kroz zajedničke programe predviđene ovim Protokolom, kao i izdanjima prevedenih Andrićevih djela koja će Zadužbina darovati biblioteci KNIA, živo Andrićevo djelo biće dostupno čitaocima koji dolaze u Herceg Novi iz različitih zemalja sveta“, poručila je Radonić.
Govoreći o radu Zadužbine koja se stara o zaštiti piščevog djela i imena, Radonić je kazala da se u arhivu ove ustanove čuva Andrićeva rukopisna zaostavština koja broji 118.000 jedinica, popisanih i klasifikovanih, a potom i digitalizovanih. Zadužbina se, između ostalog, stara o kapitalnom projektu kritičkog izdanja djela Iva Andrića, pruža podršku istraživačima i proučavaocima Andrićevog djela i izdaje godišnjak posvećen toj oblasti, objavljuje kritički priređene piščeve rukopise i dodeljuje jednu od najuglednijih književnih nagrada, „Andrićevu nagradu“.
„Kao što je ćuprija u Višegradu sagrađena rukama velikih graditelja da traje dok je svijeta i vijeka iznad smaragdne Drine, ukoliko joj ljudska mržnja ne naudi, tako je Andrićevo djelo tvrđe od tog kamena i graditeljskog poduhvata, jer mu ne može nauditi nijedan ljudski čin. Dokle god na svijetu postoji i jedan čovjek u kojem odzvanja i živi Andrićev stvaralački glas, dotle postoji i njegovo delo“, poručila je Radonić.
Na inicijativu predsjednika Upravnog odbora Zadužbine, akademika Mira Vuksanovića, darovana su Kući nobelovca Iva Andrića vrijedna izdanja: knjige kapitalnog projekta Kritičkog izdanja djela Iva Andrića sa do sada objavljenih 17 tomova, „Bibliografija Ive Andrića od 1911. do 2011. godine“ i primjerci godišnjaka „Zadužbine“ koji izlazi pod nazivom „Sveske“.
Manifestacija „Ivo Andrić – naš savremenik“ biće nastavljena sjutra u Kući nobelovca, programom „Književno popodne sa Emsurom Hamzić i Đorđom Sladojem“, koji će voditi književnik Branislav Zubović.